czwartek, 15 stycznia 2009

Jak pisać pracę dyplomową ?

W swoim życiu obroniłem już trzy prace dyplomowe i nie oznacza to, że nie będę bronił kolejnych, gdyż planuję zrobić jeszcze studia pedagogiczne, które dadzą mi uprawnienia do nauczania w szkołach.

Rozpoczynając pisanie pracy, często zastanawiamy się jakiej użyć czcionki, jakich odstępów, czy stosować akapity, czy też lepsze będą odstępy między liniami. Jeśli chodzi o krój czcionki, to każda uczelnia zwykle podaje takie informacje na swoich stronach. Przeważnie używa się czcionki Times New Roman o rozmiarze 12 punktów, zaś do podpisu tabel i obrazów umieszczonych w dokumencie, tego samego kroju czcionki o rozmiarze 10 punktów. Tytuły głównych działów, powinny być czytelne. Tutaj możemy używać większych czcionek. Najlepiej sprawdza się czcionka o rozmiarze 16 punktów, pisana dużymi literami i wyśrodkowana. Poddziały powinny być numerowane i pisane 14-tką. Pisząc pracę dyplomową starajmy się unikać sztucznego nabijania ilości stron, gdyż może to zostać źle odebrane przez recenzenta. Zostaje jeszcze sprawa marginesów, jednak są one zależne od oprawy wydrukowanej pracy dyplomowej. Niektóre egzemplarze będą musiały zostać wydrukowane dwustronnie, głównie te które idą do archiwum. Dwustronny druk to już standard, ponieważ w ten sposób uczelnie starają się zaoszczędzić trochę miejsca w archiwach. Dlatego, zanim zdecydujesz się wydrukować gotową pracę dyplomową, uzyskaj w szkole dane dotyczące opraw.

Oprócz krojów tekstu, akapitów i marginesów, pozostaje jeszcze najważniejsza sprawa, zawartości merytorycznej Naszej pracy dyplomowej. To ona w głównej mierze będzie decydowała o ocenie pracy dyplomowej, wystawionej przez recenzenta. Jeśli chcesz napisać dobrą pracę, tak aby jej obrona stała się tylko formalnością, to na pewno warto zapoznać się z książką autorstwa Alicji Kaszyńskiej Jak napisać, przepisać i z sukcesem obronić pracę dyplomową? Więcej szczegółów odnośnie tej publikacji, uzyskasz klikając w okładkę książki.Nim zdecydujesz się na jej zakup, warto pobrać i zapoznać się z bezpłatnym fragmentem, który pozwoli Ci ocenić, czy książka ta spełnia Twoje wymagania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz