wtorek, 6 stycznia 2009

Własny katalog stron cz.2

W artykule własny katalog stron przedstawiłem kilka popularnych skryptów, na których możesz postawić swój własny standardowy katalog stron, a także opisałem jak wypromować nowy katalog. Nie napisałem jednak w o katalogach typu Presell Page, które różnią się od klasycznego katalogu tym, że zamiast krótkiego opisu i linku z anchortekstem, zamieszczający wpisy dodają swoje artykuły z linkami w treści.

Dziś opiszę jak postawić swojego precelka i jak go skonfigurować. Pierwszym krokiem jaki poczynimy w tym kierunku, będzie pobranie darmowego systemu CMS Wordpress, ten akurat jest najpopularniejszy i dość łatwy w konfiguracji. Skrypt pobierzemy z Wordpress Polska. Następnie należy w swoim panelu zarządzania hostingiem utworzyć bazę danych. Kiedy już to zrobimy, przez FTP kopiujemy pliki skryptu na serwer. Jako klienta FTP polecam Total Commander, bo chyba nie ma nic prostszego i wygodniejszego. Teraz musimy skonfigurować (edytować) plik wp-config-sample.php. Podajemy w nim nazwę bazy danych, nazwę użytkownika, hasło do bazy i serwer SQL, wszystkie te dane powinniśmy otrzymać po założeniu nowej bazy danych. Po wprowadzeniu danych zmieniamy nazwę edytowanego pliku na wp-config.php.

Jeśli konfiguracja przebiegła poprawnie, należy nadać nowemu katalogowi Presell Page nazwę i zapisać sobie wygenerowane hasło (domyślna nazwa użytkownika admin). Aby to wykonać, należy wpisać adres swojego nowego katalogu Presell Page. Teraz logujemy się do nowego bloga postawionego na Wordpressie i ustawiamy kolejne opcje.

1. Wchodzimy w zakładkę Wygląd i wybieramy szablon dla naszego katalogu. Ustawienia elementów na stronie znajdziemy w Widget'y (nowe szablony wrzucamy do wp-content/ themes/),
2. W zakładce Opcje nadajemy swój unikatowy opis bloga ;
3. W Odnośniki zmieniamy tryb domyślny na Oparty na dacie i nazwie publikacji ;
4. W Publikacja na dole strony znajdziemy listę serwisów do pingowania „Serwisy aktualizacji”. Uzupełnijmy tą listę o poniższe wartości :

http://api.moreover.com/RPC2
http://api.my.yahoo.com/RPC2
http://bblog.com/ping.php
http://blogpeople.net/servlet/weblogUpdates
http://blogsearch.google.com/ping/RPC2
http://ping.amagle.com/
http://ping.blogoon.net
http://ping.fc2.com
http://ping.feedburner.com
http://ping.kutsulog.net
http://ping.namaan.net/rpc
http://ping.syndic8.com/xmlrpc.php
http://ping.weblogalot.com/rpc.php
http://rpc.pingomatic.com
http://rpc.reader.livedoor.com/ping
http://rpc.technorati.com/rpc/ping
http://rpc.weblogs.com/RPC2
http://services.newsgator.com/ngws/xmlrpcping.aspx
http://topicexchange.com/RPC2
http://www.blogdigger.com/RPC2
http://www.blogpeople.net/servlet/weblogUpdates
http://www.syndic8.com/xmlrpc.php
http://www.wasalive.com/ping/


Od tego momentu każdy nowy wpis będzie zgłaszany do innych blogów i agregatorów kanałów RSS. Pomoże to w indeksacji podstroi serwisu.

5. Ponownie wracamy na stronę Polski Wordpress i pobieramy wtyczki, które należy skopiować do wp-content/plugins/. Poniżej przedstawiłem listę podstawowych wtyczek jakie powinien posiadać nasz Presell Page

Aizatto's Related Posts
All in One SEO Pack
Google XML Sitemaps
Social Bookmark Widget (polska nazwa dodajdo)


Wszystkie wtyczki aktywujemy w zakładce wtyczki. Wyjątkiem jest wtyczka Aizatto's Related Posts, którą oprócz aktywacji, musimy zamieścić w kodzie naszego szablonu. Aby to wykonać, wchodzimy do katalogu wp-content/ themes/[nazwa_szablonu]/ i edytujemy plik single.php . Teraz wyszukujemy linię z kodem

i pod nią wklejamy poniższy kod :6. Na ostatnim etapie należy się pobawić w konfiguracji poprzednich wtyczek z poziomu panelu administracyjnego naszego katalogu (konfigurujemy według własnego uznania)

Nasz nowiutki Presell Page jest gotowy. Teraz czas zająć się jego promocją, która jest identyczna do tej jaką opisałem w artykule własny katalog stron.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz