środa, 17 grudnia 2008

Własny katalog stron

Chcesz mieć coś własnego w sieci, ale nie bardzo znasz się na tworzeniu stron ? Załóż więc własny katalog stron, na jednym z darmowych skryptów. Jedyna wiedza jaką musisz posiadać, to umiejętne wysyłanie przez FTP plików na serwer.

Skąd pobrać skrypty ? Poniżej przedstawiłem spis tych najpopularniejszych, wraz z adresami ich downloadu :


-> QlWeb (my.opera.com/qlweb/blog/)
-> Otwarty mini2 (forum.optymalizacja.com/index.php?showforum=54)
-> CNCat (cn-software.com/en/cncat/)
-> Przyjazny (przyjazny.info/o_skrypcie.php)
-> Hurricane (katalog.hurricane.pl)

Po zainstalowaniu plików na serwer i odpaleniu katalogu, należy utworzyć kategorie i podkategorie. Jeżeli nie masz pomysły na nazewnictwo działów, to podpatrz inne popularne katalogi (DMOZ, WP, ONET, GWIAZDOR, GERY, WEBWWEB)

Jeśli wykonałeś powyższe czynności, to przydało by się zadbać o promocję Naszego nowego katalogu. Najpopularniejszymi metodami promocji katalogów stron są :

-> Spis katalogów – katalogiseo.info
-> Inne katalogi stron
-> Fora internetowe – forum.optymalizacja.com
-> Wysyłanie zgłoszenia do spisu sprytnekatalogownie
-> TopListy katalogów

Teraz nie musimy się już martwić, że nie znajdziemy chętnych do zgłaszania swoich stron. Właściciele stron będą zainteresowaniu zamieszczaniem wpisu, gdyż dzięki temu zdobędą kolejny link.

Jednak samo posiadanie katalogu nie oznacza końca pracy, jeśli chcemy aby był on chętnie odwiedzany przez roboty wyszukiwarek i użytkowników. Musimy bowiem zadbać o jego moderację, co często nie jest sprawą przyjemną, gdyż przy tak popularnych skryptach istnieje wiele automatycznych dodawarek, które będą nam zaśmiecać katalog. Dlatego też warto poświęcić kilka minut dziennie na moderację katalogu, aby ten nie stał się śmieciowiskiem linków. Śmieciowy katalog jest niechętnie uznawany w spisie Google, co może być przyczyną zbanowania.

O ile na początku napisałem, że nie musisz posiadać specjalistycznej wiedzy na temat tworzenia stron, o tyle znajomość CSS, PHP i podstawowego HMTLa, będzie dodatkowym plusem. Zauważ, że prawie wszystkie katalogi, oparte na tym samym skrypcie, wyglądają podobnie. Warto więc odróżniać się i zmienić chociaż szablon katalogu.

Jeśli będziesz miał problem z dużą ilością stron do moderacji, z czego większość zgłaszany wpisów to śmiecie, to czas najwyższy pomyśleć o zmianie tokena na niestandardowy. Na allegro kupiłem niedawno token wykonany w technologii Ajax, który można z powodzeniem wykorzystać w katalogu. O ile się nie mylę, to nabyłem go za 15 PLN, więc nie są to duże pieniądze.

Jeżeli zastosowałeś się do powyższych porad i wskazówek, to jesteś na dobrej drodze do stworzenia wartościowego katalogu. Posiadając kilka takich katalogów stron, możesz założyć swój mały interesik, proponując „płatny wpis do X zadbanych katalogów”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz