niedziela, 28 grudnia 2008

Strona do linkowania

W artykule „strona do linkowania” chciałbym przedstawić jak poprawnie linkować stronę? Wielu pozycjonerów skupia się głównie na linkowaniu strony głównej. Nie jest to co prawda złe posunięcie, ale w wielu przypadkach jest ono nieefektywne. Doświadczenie nauczyło mnie, że dużo lepsze rezultaty przynosi linkowanie podstron, które powinno być priorytetowe. Dlaczego ? Otóż użytkownik wpisując daną frazę do wyszukiwarki, spodziewa się że po wejściu z niej na stronę, od razu znajdzie poszukiwaną informację. Jeśli trafi on natomiast na stronę główną, zamiast do oczekiwanego artykułu, bądź innego materiału (np. filmowego), to jest duże prawdopodobieństwo, że opuści Naszą stronę i będzie poszukiwał informacji w kolejnych linkach wyszukiwarki.

Linkując podstrony możemy kierować się pozycjonowaniem na długi ogon (LongTail). Aby w miarę poprawnie dobrać słowa, których użyjemy jako anchortextów, skorzystajmy z narzędzia propozycji słów kluczowych i wybierzmy kilka nisz, które zagwarantują nam wejścia. Zdecydowanie nie pchajmy się na popularne słowa, gdyż te będą bardzo konkurencyjne, natomiast nisze możemy zdobyć za pomocą kilku linków – jak to mawiają, lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu. W ten sposób unikniemy wysokich kosztów związanych z pozycjonowaniem.

Przyjęło się tak, że każda z podstron linkuje do strony głównej. Dlatego też linkowanie podstron będzie pozytywnie wpływać na stronę startową, jednocześnie zwiększając jej wskaźnik Back Link i Page Rank.

Linkowanie podstron wiąże się też z pewnymi utrudnieniami, gdyż nie każdy katalog stron zezwala na ich linkowanie. Zatem jeśli gdzieś nie mamy możliwości zdobycia linka na podstronę, to linkujmy stronę główną. Tego problemu na pewno nie będzie w katalogach stron typu presell page. W odniesieniu do tego co pisałem wyżej, jeśli piszemy jakiś artykuł do preclowania, to zadbajmy o to, aby jeden link wskazywał na stronę główną, drugi na podstroję, a trzeci do poprzednio napisanego artykułu. Takie rozmieszczenie linków umocni całą stronę, oraz pozostałe artykuły linkujące.

Ostatnio dużo piszę o artykułach do przedruku. Choć nie są one zbyt popularne, to na pewno są bardziej skuteczne niż katalogi stron i precle. Dlaczego ? Po pierwsze, otrzymamy link z wartościowego serwisu, po drugie – artykuł każdy może przedrukować, dzięki czemu za darmo zdobywamy kolejne linki do strony.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz